Dzięki środkom Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu edukacyjnego “Poznaj Polskę” dzieci naszej szkoły odwiedziły Warszawę.
Celem wyjazdu było poznanie naszego dziedzictwa narodowego i kulturowego poprzez zapoznanie z zabytkami i szczególnymi obiektami w Warszawie oraz popularyzacja osiągnięć polskiej nauki.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Cmentarza na Powązkach, gdzie w Alei Zasłużonych uczniowie zobaczyli między innymi groby Władysława Reymonta, Jana Parandowskiego, Leopolda Staffa, Czesława Niemena czy Jana Kiepury. Następnie udaliśmy się do Pałacu Jana III Sobieskiego w Wilanowie. Tam zobaczyliśmy apartamenty króla i królowej Marii Kazimiery. Po lekcji historii przyszedł czas na Centrum Nauki Kopernik gdzie uczniowie mieli okazję zaspokoić swoją ciekawość oraz naturalną potrzebę poznawania świata, poprzez oglądanie różnego rodzaju eksponatów, udział w doświadczeniach oraz eksperymentach. Duże wrażenie zrobił na wszystkich Pokaz Teatru Wysokich Napięć. Na koniec dnia uczniowie mieli okazję przejechać się metrem. Drugi dzień rozpoczęliśmy od odwiedzenia Stadionu Narodowego. Następnie udaliśmy się do budynku Biblioteki Uniwersyteckiej i Ogrodów na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Kolejnym punktem programu był spacer Traktem Królewskim, na którym podziwialiśmy m.in. Starówkę, Kolumnę Zygmunta, Pomnik Małego Powstańca, Barbakan, Pałac Prezydencki. Na Placu Piłsudskiego o godz.12.00. obejrzeliśmy uroczystą zmianę warty pod Grobem Nieznanego Żołnierza. Pobyt na Starym Mieście zakończyliśmy zwiedzaniem Zamku Królewskiego. Na koniec dnia uczniowie mieli możliwość podziwiania panoramy Warszawy z tarasu widokowego mieszczącego się na 30 piętrze Pałacu Kultury i Nauki. Ostatni dzień rozpoczęliśmy spacerem po bulwarach nad Wisłą, odwiedziliśmy Syrenkę i Planetarium. Następnie udaliśmy się do Łazienek Królewskich. Podczas spaceru mogliśmy podziwiać: Pomnik Chopina, Pałac na Wodzie, Pomarańczarnię, Amfiteatr. Na koniec udaliśmy się jeszcze na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, aby zapalić znicze na kwaterach powstańczych, głównie harcerzy, bohaterów naszej lektury “Kamienie na szaniec”. Widzieliśmy tam również groby wielu znanych i zasłużonych Polaków. Wycieczka przebiegła w miłej i serdecznej atmosferze. Wspólnie spędzony czas na długo pozostanie w pamięci uczestników. |